Bottle Caps
- (5)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (3)
- (9)
- (37)
- (33)
- (1)
- (6)
- (21)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (55)
- (1)
- (8)
- (260)
- (1)
- (6)
- (37)
- (403)
- (1)
- (2)
- (3)
- (8)
- (4)
- (2)
- (45)
- (3)
- (4)
- (315)
- (60)
- (5)
- (1)
- (16)
- (80)
- (1)
- (56)
- (18)
- (16)
- (16)
- (62)
- (3)
- (2)
- (3)
- (259)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (4)
- (66)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (36)
- (55)
- (64)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (11)
- (1)
- (81)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (82)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (15)
- (1)
- (90)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (6)
- (2)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (128)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (331)
- (11)
- (1)
- (1)
- (4)
- (6)
- (285)
- (1)
- (6)
- (1)
- (4)
- (24)
- (3)
Filtered Search Results
DWK Life Sciences Kimble™ Phenolic Caps with 14B White Rubber Liners
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Resilient and resistant to moisture vapor; provides a chemical barrier
| For Use With (Equipment) | Bottle |
|---|---|
| Product Type | Phenolic Cap |
| Color | Black |
| Closure Liner | PTFE/14B Rubber |
| No. per Case | 144 Cs. |
| Material | Phenolic Resin |
DWK Life Sciences DURAN™ Pouring Ring For GLS 80™ Laboratory Bottle
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Pouring ring permits clean, drop-free use.
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Vacuum Filter Holders: Replacement GL45 Cap
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Replacement PBT GL-45 Cap for use with ULTRA-WARE™ Filtration Adapter.
DWK Life Sciences Wheaton™ Black Phenolic Screw Cap with Open Top
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Autoclavable screw caps, without liner
DWK Life Sciences Wheaton™ Natural Polypropylene Caps for Narrow-Mouth Containers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For use with Wheaton leak-resistant narrow mouth bottles
| For Use With (Equipment) | Redi-pak™ leak resistant narrow mouth bottle |
|---|---|
| Color | Natural |
| No. per Case | 72 Cs. |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
DWK Life Sciences Wheaton™ Polypropylene Caps for Wheaton Dropping Bottles - Blue
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Screw cap made of radiation grade polypropylene
| Color | Blue |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences DURAN™ Screw Cap GL 45 with 2-hose connector
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A resusable connector GL 45 cap with two ports for connecting tubing.
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Caps for Media Bottles
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Black phenolic or propylene caps
| For Use With (Equipment) | Media bottle |
|---|---|
| Color | Black |
DWK Life Sciences Kimble™ Phenolic Caps with Tinfoil Liners
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Has good resistance to alcohols, hydrocarbons, ketones, oils; not recommended for acids and alkalis.
| For Use With (Equipment) | Bottle |
|---|---|
| Product Type | Phenolic Cap |
| Color | Black |
| Closure Liner | Tin |
| No. per Case | 144 Cs. |
| Material | Phenolic Resin |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Colored Polypropylene Closures with 28-415 Finish
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ensure leakproof performance with these colored, polypropylene closures with 28-415 finish. Closures are one-piece and linerless with integrally molded seal ring.
| Height (Metric) | 15 mm |
|---|---|
| Shape | Round |
| Description | Nalgene Colored Closures |
| Thread Size (Metric) | 28-415 |
| Height (Metric) With Closure | 15 mm |
| No. per Case | 500 |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Equipment) | Nalgene narrow-mouth 500mL bottles |
| Product Type | Screw Cap |
| Diameter (Metric) | 30 mm (Outer) |
| Mouth | Narrow |
| Packaging | Bulk |
| No. per Pack | 500 |
| Liner Material | Unlined |
| Height (English) | 0.59 in. |
DWK Life Sciences Wheaton™ Phenolic Screw Caps for Media Bottles
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
PTFE faced (14B) styrene-butadiene rubber liner provides totally inert inner seal and surface facing the sample or product
DWK Life Sciences Wheaton™ Solid Top Polypropylene Screw Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
With Poly-vinyl liner to provide moisture barrier
DWK Life Sciences Wheaton™ Colored Polypropylene Caps With Center Hole
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Replacement caps for Lab 45 media bottles
DWK Life Sciences Wheaton™ Black Phenolic Screw Cap With Rubber Liner
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Nontoxic white styrene-butadiene rubber liner
| For Use With (Equipment) | Bottle |
|---|---|
| Color | Black |
| Closure Liner | 14B Rubber |
| Material | Phenolic Resin |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
DWK Life Sciences Wheaton™ Low-Density Extended Controlled Dropper Tips
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
8mm extended controlled dropper tip made of LDPE (Low Density Polyethylene)